top of page

מה זה חוסן מנטלי?

כדי להצליח כספורטאים, דרוש מלבד כישרון גם חוסן מנטאלי. לשם כך צריך לדעת להתמודד עם אתגרים, לשמור על מוטיבציה בספורט ועל ריכוז ברמה גבוהה והרבה אמונה עצמית

כולם מכירים את הביטוי "זה הכול בראש", ואכן החיים מוכיחים פעם אחר פעם שלמחשבות יש כוח עצום, לפעמים כמעט לא טבעי. זהו לקח שעשוי להועיל לכל סוגי האנשים ובכל גיל, אבל עבור ספורטאים הוא משמעותי ורלבנטי שבעתיים. מוטיבציה בספורט, קור רוח וביטחון עצמי הם רק כמה מהכלים המנטליים הדרושים להצלחה של עוסקים בספורט מקצועני. את כל אותם כלים אפשר להכניס תחת אותה כותרת: חוסן מנטאלי.

יש אנשים שנולדים עם חוסן מנטאלי גבוה יותר מאחרים, אבל זה ממש לא אומר שאי אפשר לפתח אותו עם הזמן. למעשה, גם אלה שבאופן טבעי חשים מוטיבציה פנימית בספורט ומסוגלים להתמודד עם אתגרים, צריכים לעבוד באופן יום-יומי על חיזוק ושימור חוסן מנטאלי.

בדיוק כמו שספורטאים מעולם לא יחשבו לזלזל באימונים פיזיים, ומבינים כמה חשוב לשמור על הגוף ועל כושר, כך עליהם להתייחס גם לאימוני חוסן מנטאלי. לאורך השנים, התחרו בכל ענפי הספורט אנשים מוכשרים מאוד, שבסופו של דבר לא עמדו בציפיות מהם ולא חוו הצלחה משמעותית, ורבים מהם מודים בדיעבד שפשוט לא היו בשלים לכך נפשית.

המתאגרף האגדי מוחמד עלי, שמבין דבר או שניים בהתמודדות עם קשיים ובשמירה על מוטיבציה לספורט לאורך זמן, אמר פעם: "כדי להיות אלופים, חייבים כישרון ורצון, והרצון צריך להיות אפילו גדול יותר מהכישרון". זה בעצם אומר הכול על חשיבותו של חוסן מנטאלי, אבל איך מייצרים אותו ושומרים עליו?

איזה תרגילים קיימים לשיפור חוסן מנטאלי?

יש המון דרכים ושיטות לעבוד על חוסן מנטאלי ועל מוטיבציה בספורט, ולא כל מה שמתאים לספורטאי או ספורטאים מסוימים, בהכרח יתאים לאחרים. חשוב לעבוד עם פסיכולוג ספורט או עם יועץ מנטאלי, לגבש מתווה אימונים מותאם אישית ועם הזמן להבין מה עובד ומה פחות. ברגע שמייצרים סט יעיל של תרגילים, חשוב מאוד להתמיד ולא להזניח את התהליך. יש לעבוד על חוסן מנטלי באופן קבוע, ולא רק בזמני משבר או במהלך פגרות מאימונים.

אלה כמה דברים שכדאי לנסות:

  • הגדרת יעדים - דרך מעולה לטיפוח מוטיבציה פנימית בספורט, היא להציב לעצמכם יעדים ברורים. בין אם מדובר ביעדים לטווח הקצר או לטווח הארוך, ניתן להשתמש בהם כדי להזכיר לעצמכם לאן אתם רוצים להגיע. נסו לדמיין בצורה ויזואלית את המטרות שלכם, ולהבין מה עליכם לעשות כדי להשיג אותן.

  • ניהול מחשבות - באופן טבעי, ובטח שעבור ספורטאים, מרבית המחשבות האנושיות נוטות להיות שליליות. כמובן שמחשבות כאלה לא מועילות בשום צורה, וצריך לסנן אותן. אחת הדרכים לנהל מחשבות היא לסגל לעצמכם דרך פעולה כזו: בכל פעם שמתגנבת לראשכם מחשבה שלילית, תשאלו את עצמכם האם היא עשויה להועיל לכם. אם התשובה היא לא, תעברו למחשבה הבאה.

  • ניתוח כישלונות - סרינה וויליאמס, אחת הטניסאיות הטובות בהיסטוריה, אמרה פעם: "אלופים נמדדים לא רק על ידי הניצחונות שלהם, אלא גם על האופן שהם מתאוששים מהפסדים". כלומר, חשוב למצוא את הדרך הנכונה להתמודד עם כישלונות ולנתח אותם, על מנת לייצר תובנות משמעותיות.

מה מאפיין ספורטאים בעלי חוסן מנטאלי?

כפי שכבר הבנתם, חוסן מנטאלי הוא בעצם גישה לחיים, אשר מכתיבה לספורטאים כיצד לחשוב בתרחישים שונים, כדי למקסם את היכולות שלהם ולהגיע הכי רחוק שהם יכולים. לבעלי חוסן מנטאלי מגובש יש כוח סבל וכוח רצון, שמסייעים להם לעשות מה שספורטאים אחרים פשוט לא מסוגלים. הם לא מפסיקים להתאמן ולעולם לא מורידים את הרגל מהגז, שומרים על מוטיבציה לספורט ותמיד מאמינים בעצמם.

אלו כמה מהתכונות של ספורטאים חזקים מנטאלית:

  • לקיחת אחריות - בעלי חוסן מנטאלי לא משתמשים בתירוצים אחרי כישלונות או טעויות, ומשתדלים לא לחשוב יותר מדי על דברים שלא הסתדרו כפי שרצו או התכוונו. הם לומדים מהשגיאות שלהם ומנתחים אותן, בכי לא לחזור עליהן בעתיד.

  • אתגר עצמי - ספורטאים בעלי חוסן מנטאלי מנסים כל הזמן דברים חדשים, במטרה ללמוד ולהתפתח.

  • התמודדות עם כישלון - הם יודעים להסתכל על כישלונות כעל חלק מתהליך ולא סופו, ואף פעם לא מוותרים במצבים קשים. הם שולטים ברגשות שלהם, במקום להיפך.

  • ביטחון ביכולות - בעלי חוסן מנטאלי לא נרתעים מתחרות ומאתגרים, לא רק בקריירה אלא בחייהם האישיים.

מה ההבדל בין מוטיבציה בספורט למוטיבציה פנימית בספורט?

מוטיבציה היא תכונה קריטית להצלחת ספורטאים. היא נותנת להם את הכוח להתמיד באימונים פיזיים ומנטאליים, לחתור לשיפור תמידי ולעמוד ביעדים. עם זאת, כל אחד ואחת שואבים מוטיבציה לספורט ממקורות שונים. מוטיבציה חיצונית מגיעה ממקורות חיצוניים, כלומר מזכייה בתארים אישיים או קבוצתיים, או מרצון שלא לאכזב משפחה, חברים ואת הקבוצה.

לעומת זאת, מוטיבציה פנימית בספורט מגיעה מהספורטאים עצמם ואינה תלויה כלל בגורמים חיצוניים. על מנת לגבש מוטיבציה פנימית בספורט ולשמור עליה לאורך הקרירה, אתם צריכים לשאול את עצמכם מדוע אתם עוסקים בספורט. האם הסיבה היחידה היא שאתם טובים בזה? מה גורם לכם להמשיך גם כאשר לא הולך? האם אתם זוכרים איך ספורט גרם לכם להרגיש בתחילת הדרך?

מומלץ להבין מה בדיוק גורם לכם להרגיש מוטיבציה בספורט. אם תעשו את זה, הסיכוי שלכם לגבש חוסן מנטאלי יגדל, ותוכלו להרגיש שאתם נמצאים על המסלול הנכון.


חוסן מנטלי
bottom of page